No module Published on Offcanvas position
9171 Győrújfalu, Ady Endre utca 7. +36-96-541-200 igazgatas@gyorujfalu.hu Hétfő - Csütörtök: 8:00-12:00 és 13:00-15:45

A győrújfalui evangélikus gyülekezet rövid története

img 5185kiGyülekezetünk eredete a múlt ködébe vész. Legkorábbi adatunk egy 1815-ben kelt levél szerint a következő: „több mint harminc éve, hogy Újfalun evangélikus oskolamester van”. Tehát valószínű, hogy Mária Terézia uralkodásának utolsó éveiben már volt tanító. Ha pedig tanító volt, akkor gyülekezet is volt.

1815-ben egy tót nemzetiségű iskolamesternek a Szigethy és a Forrás családok felváltva adtak szobát. További tanítók: Molnár Károly 1830-52, Erdélyi Károly 1852-53, Vörös Lajos 1853-56, Hetvényi István 1856-57, Andorka Zsigmond 1859-?, Alexy Lajos 1878-79, Benedek Vince 1880-87, Csányi Lajos 1887-95, Kiss Lajos 1895-1933.

Kis falunk számtalanszor volt hadak járása, mely a gyülekezet életére is kihatott. Vallás miatti üldöztetésről nem szól az emlékezet, de nehéz elképzelni, hogy éppen Újfalun ne lett volna. Falunk evangélikussága mindig szívügyének tekintette a gyülekezet sorsát. Nehéz körülmények között is a gondviselésben bizakodók elszántságával vállalták a gyülekezet fenntartásából rájuk háruló terheket.

1865-ben a gyülekezet új imaházat épített. Szintén ebben az évben a katolikusokkal közös harang megrepedt. Az 1866-ban elkészült új harang melynek költségeit - 250 ezüst forintot – gróf Viczay Héder (Szigetköz kegyura) teljes egészében magára vállalta. Gyülekezetünk 1895-ben tanítói állásra meghívta Kiss Lajos téti segédtanítót. Kiss tanító úr 1933 évi nyugdíjazásáig szent elkötelezettséggel és lelkesedéssel tanította gyülekezetünkben generációk egész sorát. Akik élnek még tanítványai közül, nevét ma is tisztelettel emlegetik. Kiss Lajos nyugalomba vonulása után Lajos és Margit nevű gyermekei töltötték be édesapjuk hivatalát az államosításig (1947).

Tiszteletadással kell meghajtanunk fejünket Schrikker László emléke előtt is, aki helybeli földbirtokos, gyülekezeti felügyelő, és iskolánk nagy patrónusa volt. 1905-ben elkészült az új, tágas, világos, a kor igényeinek megfelelő iskola.

Régi vágya volt az újfalusi evangélikusoknak, hogy templomot építsenek. Ez a szándék 1942-ben elemi erővel tört fel a hívek szívéből. Sajnos a háború szele és a pénzromlás megakasztotta a szép szándékot. 1949-ben újra fellángol a templomépítési kedv. Egyházmegyei gyűjtés és helyi áldozatvállalás nyomán szeptember 18-án mellmagasságig érnek a falak. Mire a tél beköszöntött, már kész volt a tető is. 1950. június 25-én Túróczy Zoltán püspök felavatta a templomot.

Szigetköz egyetlen evangélikus templomát és gyülekezetét kísérje Isten gazdag áldása az idők végezetéig, hogy hívogathassa az ige forrásához a megfáradtakat.

Bővebb információ a gyülekezetről: Tóth Péter – Jakus György: Győrújfalu és az evangélikus gyülekezet története 2005 (391 oldalas magánkiadás)

2010-ben megújult az evangélikus templom 

Megújult a győrújfalui evangélikus templom, a felújítás a harangot, és az épület külső, valamint belső részeit is érintette. A beruházás példaértékű összefogás eredményeképpen valósulhatott meg: a gyülekezet tagjai összesen 4,5 millió forintot gyűjtöttek össze a nemes célra.

img 0821kiIdén tavasszal kezdődött el a hatvanadik évfordulóját ünneplő templom teljes körű felújítása, amelynek első lépése a harang mechanikájának és villamos rendszerének cseréje volt. Ezután történt meg a templom külső és belső felújítása: ablakcsere, vakolás, belső festés. A régi vasablakok helyett korszerű műanyag ablakokat építettek be, amelyek összköltsége több mint 1,1 millió forint volt- tudtuk meg Jakus Gyulától. A presbiter elmondta azt is, hogy a templom teljes külső felülete megújult a toronnyal együtt. Nemcsak a vakolás és a külső festés, de a teljes bádog- és csatornarendszer cseréje is megtörtént. Az anyagköltség és a munkadíj együttesen 2,8 millió forintot tett ki. A templom felújítási munkálatait Tóth Péter ménfőcsanaki építési vállalkozó végezte. A belső festés és egyéb festési és javítási munkák 315 ezer forintba kerültek, ezek Póczik Tibor helyi vállalkozó munkájának köszönhetők.

Összesen tehát 4,9 millió forintba kerültek a kerek évfordulóját ünneplő templom felújítási munkái, amelyet a győrújfalui gyülekezet saját erőből finanszírozott. A püspökségtől 400 ezer forint egyházkerületi támogatás érkezett, 4,5 millió forintot pedig a gyülekezet tagjainak adományai tettek ki, példát mutatva ezzel összefogásból.

 

A megújult evangélikus templomot 2010 októberében avatták fel.